Gediz Çoroğlu

Ses sanatçısı Gediz Çoroğlu, 2 Nisan 1986 tarihinde Sakarya’da dünyâya gelmiş, lise öğrenimini İstek Belde Güzel Sanatlar Lisesi’nde tam burslu olarak tamamlamıştır.

2004 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi bölümünü kazanmış, Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Prof. Dr. Nevzat Atlığ, Münip Utandı, Faruk Salgar ve Sinem Özdemir‘den Üslûp ve Repertuar, Prof. Dr. Selahattin İçli‘den Prozodi ve Ses Sağlığı, Erol Uras’tan Şan dersleri almıştır.

2004 – 2007 yılları arasında Üsküdar Musiki Cemiyetine devam etmiş ve üç yıllık bir eğitimden sonra mezun olmuştur.

2004 yılından bu yana Büyük Kulüp (Cercle d’Orient) Klasik Türk Müziği korosuna devam etmektedir.

2008 yılında Fahir Atakoğlu’nun sanat hayâtının 25. yıla özel albümü olan “İZ” projesinde yer almıştır. Bu projede Tarkan Tevetoğlu’na “Alâturka” isimli parçada vokal yapmıştır.

2009 yılında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümünü birincilikle mezun olarak tamamlamıştır. 2009 – 2019 yılları arasında İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitim Bölümü’nde Türk Müziği Repertuarı ve Fasıl derslerine Sözleşmeli Öğretim Görevlisi olarak girmiştir.

2010 – 2012 yılları arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nda Müzik Formları, Eser Analizi, Usûl ve Türk Müziği Tarihi dersleri vermiştir.

2010 yılında Çanakkale’de İstanbul Devlet Tiyatroları ile Çanakkale Savaşının 95. yıldönümüne ait “Onlar Ki” isimli gösterinin müziklerini seslendirmiştir.

2010 yılında Hollanda’da Sonokinetic Sampling firması ile “Tigris & Euphrates Voices Of The Ottoman Empire” adlı etnik bir Türk Müziği projesinde solist olarak görev yapmış ve bu proje, Hollanda’da yılın en iyi etnik projesi seçilmiştir.

Bu projede seslendirdiği gazel örnekleri 2011 – 2014 yılları arasında Star Tv’de yayınlanan “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde yayınlanmıştır.

Sosyal Sorumluluk Projesi olan “Doğa İçin Çal” projesinin 6. ve 7. serisinde solist olarak yer almıştır.

T.R.T. Müzik’te 2011 – 2012 yılları arasında 25 program yayınlanan “İstanbul’un Müzikli Sokakları” programında solistlik yapmıştır.

Hollanda’da 2015 yılının Mart ayında Sonokinetic isimli firma tarafından ismine özel çıkan “Gediz – Male Turkish VocalPerformances” projesinde yer almıştır.

2019 yılında T.R.T. Müzik’te ilk defa seslendirilmiş “Osmanlı’nın Kayıp Şarkıları” programında solistlik yapmıştır.

Halen Cemal Reşit Rey (CRR) Türk Müziği Topluluğu’nda Ses Sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.

2009 yılından bu yana da Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda Ses Sanatçısı olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın