Suat Güney

Türk sanat müziği ses sanatçısı Suat Güney, 1979 yılında Almanya’da dünyâya gelmiş, 1986 yılında ailesinin kesin dönüşüyle Türkiye’ye yerleşmiştir.

İlk,orta ve lise eğitimini Küçükçekmece’de tamamlamış, ortaokul yıllarında Bakırköy Musıki Derneği’nde ilk musıki çalışmalarına başlamıştır.

Dernek’de şef Mehmet Güntekin yönetimindeki Gençlik Korosu faaliyetlerinde, korist ve solist olarak görev almış, bu çalışmalar neticesinde 1997 yılında İ.T.Ü. Devlet Konservatuarı ses eğitimi bölümüne girmiştir.

Konservatuar’da; Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca, Tülun Korman, Rahmi Sönmezocak, Abdi Coşkun ve Prof. Dr. Selahaddin İçli gibi hocalardan musıki terbiyesi, repertuar ve tanbur dersleri almıştır.

Tenor Erol Uras’ın ses eğitimi dersleriyle, sesini daha doğru kullanabilmeyi öğrenmiş ve 2002 yılında tamamladığı konservatuar eğitiminden sonra, yine aynı okulda yüksek lisans’a başlamıştır.

Suat Güney, aynı yıllarda TEV’in açmış olduğu ses yarışmasında dereceye girmiş, bu yarışmaya bağlı olarak bir albüm yapımında solist olarak görev almıştır.

2000 – 2002 yıllarında, orta okulda başladığı Bakırköy Musıki Derneği, Bakırköy Musıki Konservatuarı olduğunda, yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunmuştur.

Vakıfta, nazariyatrepertuar, yarı zamanlı konservatuar bölümünde de solfej ve tanbur hocalığı yapmış olan Suat Güney, İ.T.Ü. Türk musikisi devlet konservatuarı öğretim görevlisi, Şirin Karadeniz ile evlidir.
Kaynak: bakirkoymusiki.com

Bir yanıt yazın