Murat Demirhan

Murat Demirhan, 1966 yılında Ankara’nın Balâ ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini burada yaptı. Yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü Şan (Ses Eğitimi) Ana sanat dalı’ndan mezun olarak tamamladı.

İlk müzik eğitimine ilkokul sıralarında Halk Eğitim Merkezi’nin açmış olduğu müzik kurslarına devam ederek başlayan Demirhan, 8 – 9 yaşlarında nota ile tanışarak bağlama çalmaya başladı. Bu çalışmaların aralıksız olarak 15 yaşına kadar sürdürdü.

Müzik hocalarının teşvikiyle Türk Sanat Müziği’ne geçiş yaptı ve bu sıralarda ilk beste çalışmasını yaptı. Bu çalışmalarını çeşitli faaliyetlerle sürdürdü. Gazi Eğitim Fakültesi’ne girmeden önce T.R.T. Ankara Radyosu Çok sesli Müzikler Gençlik Korosu’na devam etti ve ilk şan derslerini buradaki değerli hocalardan aldı.

Müzik bölümüne başladığı sıralarda Türk Sanat Müziği Gençlik korosu’na geçti. Burada Yüksel Kip’ten Repertuar, Târık Kip‘ten nazariyat, Ahmet Hatipoğlu‘ndan solfej, Nazmi Özalp’ten Türk Musikisi Tarihi ve Edebiyat dersleri aldı.

Ayrıca Ahmet Hatipoğlu’ndan bestecilik ve prozodi üzerine özel dersler de aldı ve mezuniyet tezini de bu konu üzerine yaptı. Şu anda 500’e yakın, içlerinde pek nadir kullanılan makamlardan oluşan beste çalışmaları var. Bunlardan 23 eser T.R.T. repertuvarındadır.

Ayrıca Rast makâmında Kar-ı Natık, Nev-eser makâmında Takım, 10 ilahi, 3’ü çocuk oyunu olmak üzere 10 tiyatro müziği, Gaziantep Üniversitesi Marşı ve Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Marşı, 75.Yıl Marşı çalışmalarından bazılarıdır. 1989 – 2008 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet konservatuvarı ses eğitimi bölüm başkanı olarak görev yaptı.

2003 yılında başlattığı “Doğal dizi ve Türk Musikisi Ses Sistemi” adlı çalışmayı, 2005 yılında tamamlayarak 5 Aralık 2005 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesinde Müzik çevrelerince takdir toplayan bir seminer de paylaşmıştır.

Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’nda yaptığı ses eğitimi derslerine gelince, Gazi Eğitim’de aldığı Batı tekniği ve Ankara Radyosu’nda aldığı Türk Müziği Şarkı söyleme tekniklerinin sentezine vararak oluşturduğu Türk müziği’ne yönelik ses eğitimi çalışmalarını südürmekte ve bu çalışmalarının bir rehber niteliği taşıması yolunda girişimlerine devam etmektedir.

1992 yılından beri fasılalarla konservatuvar Türk sanat müziği korosu şefliği de yapmış olan Murat Demirhan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın