Oya İşboğa

Türk sanat müziği ses sanatçısı Oya İşboğa, 3 Mart 1983 tarihinde İzmit’de dünyâya gelmiş, ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu yer olan İzmit’de tamamlamıştır.

1997 – 2000 yılları arasındaki lise eğitimi boyunca, aynı okulun Türk Sanat Müziği konusunda solist ve korist olarak görev almış, 1999 – 2002 yılları arasında, İzmit Büyükşehir Belediyesi Konservatuarına bağlı olan korada klasik Türk müziği çalışmalarına devam etmiştir.

Bu amatör çalışmalar devam ederken, 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Türk Sanat Müziği Ses Eğitimi bölümüne dereceyle girmeye hak kazanmıştır.

Eğitimi Boyunca; Prof Dr. Alâeddin Yavaşca ve Prof. Dr. Nevzat Atlığ‘dan Türk müziği solfej ve repertuar, Prof Dr. Selahattin İçli‘den prozodi, dünyânın önde gelen opera sanatçılarından biri olan sanatçı öğretim görevlisi Erol Uras’tan şan ve sahne tekniği, sanatçı Öğretim görevlisi Ertan Özkaya’dan ud ve öğretim görevlisi Oğuzdan Balcıdan piyano dersleri almıştır.

Lisans Eğitimi devam ederken Prof. Dr. Nevzat Atlığ başkanlığındaki, Bakırköy Belediye Konservatuarı’nda solistlik ve koristlik çalışmalarında yer almıştır. Yine öğrencilik yıllarında, 2004 senesinde Sinegraf yapımdan gelen teklif üzerine, Kanal D televizyonunda yayınlanan “Kapıları Açmak” adlı dizideki gazelleri seslendirmiş, böylelikle unutulmaya yüz tutmuş bu formu Türk insanına yeniden hatırlatmıştır.

Lisans eğitimine 2001 yılında başlayan Oya İşboğa, 2005 yılında öğrenimini başarıyla tamamlayarak aynı sene içerisinde T.C. Haliç Üniversitesi Konservatuarı Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans eğitimine başlamış, eğitimi süresince Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir orta öğretim kurumunda, müzik öğretmeni olarak çalışmıştır. Aynı yıllarda T.R.T. kurumunda sözleşmeli ses sanatçısı olarak görev almıştır.

Oya İşboğa, yüksek lisans öğrenimi boyunca; Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca‘dan “İleri icra”, Prof. Dr. Metin Balay’dan “Araştırma metodolojisi”, Prof. Dr. Meral Tokgöz’den “Sanat ve estetik”, Yrd. Doç. Çetin Körükçü‘den “Prozodi” ve Yrd. Doç. Yalçın Çetinkaya’dan “Müzik tarihi” dersleri almıştır.

2005 yılında yüksek lisans eğitimine başlayan Oya İşboğa, 2008 yılında başarıyla mezun olmuş, İ.T.Ü. Devlet Konservatuarında kanun hocalığı yapmış olan, T.R.T.’den emekli sanatçı Nevzat Sumer şefliğindeki, 2006 yılında kurulmuş olan İ.K.T.M.O. (İstanbul Klasik Türk Müziği Orkestrası) ile birlikte bir çok kez konuk sanatçı olarak konserler vermiştir.

Bu konserlerden elde ettiği başarı, Oya İşboğa’ya Nevzat Sümer ile birlikte klasik Türk müziği albümü yapma fırsatı getirmiştir. “Şimdi Hatırda mıdır” adlı albümde, Hacı Arif Bey‘in romantik Türk müziği ekolünün son büyük bestecileri ile, 20. yüzyılın önemli bestecilerinin eserleri arasından seçilen şarkıların yanı sıra, yürük semai ve divan formlarında sözlü eserler ile aynı döneme ait saz eserleri de yer almıştır.

Yapılan bu albüm ile beraber, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi ile bir dizi konser çalışmasında bulunmuş, beraber çalışma imkanı yakaladığı Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Sanatçısı kanun üstadı Halil Karaduman ile beraber, yurt içinde ve yurt dışında konserler vermiştir.

Türkiye’nin önde gelen klarnet sanatçılarından Serkan Çağrı’nın öncülüğünde, merhum bestekar ve klarnet üstadı Şükrü Tunar anısına yapılan albümde, bestekarın eserlerinden birini seslendirmiştir. Oya İşboğa, 2007 yılında katıldığı ve halen devam ettiği İ.T.Ü. Avaze Türk Müziği Kadınlar Topluluğuyla beraber hazırladıkları “Neveser Kökdeş eserleri” adlı albümde solist olarak yer almıştır.

Bir yanıt yazın