Yener Topaloğlu

Yener Topaloğlu, Ordu ilinin Fatsa ilçesinde dünyâya gelmiştir. Babası Fatsa eşraflarından Ordu Milletvekili ve Fatsa belediye başkanı Ata Topaloğlu’dur.

İlk ve orta tahsilini Fatsa’da tamamladıktan sonra, lise tahsiline İstanbul Kabataş erkek lisesinde devam etmiş, lise son sınıfı Ankara Yıldırım Beyazıt lisesinde tamamlayarak, Ankara İkdisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye bölümünden mezun olmuştur.

Yener Topaloğlu, Türk Büyük Millet Meclisinde başladığı memuriyette 39 sene çalıştıktan sonra emekli olmuş ve 1973 – 1979 yılları arasında Fatsa Belediye Başkanlığı yapmıştır.

Yener Topaloğlu’nun müziğe karşı olan ilgisi Fatsa’da ortaokul yıllarında başlamış, musiki ile ilgili ilk bilgilerini keman çalan babasından öğrenmiştir.

İstanbul Kabataş erkek lisesinde okuduğu yıllarda, pazar günleri Layika Karabey’in yönettiğiileri türk musikisi cemiyetinin çalışmalarına katılmış, söz konusu cemiyette çok değerli hocalardan repertuar, nota, usül, solfej gibi Türk Sanat Müziğinin temel bilgilerini öğrenmiştir.

Üniversite öğrencilik yıllarınada Ankara’da Fahri Kopuz, Nevzat Sümer ve Necdet Tokatlıoğlu gibi birçok değerli hocayla çalışmalar yapmış, bestecilik hayâtı sözleri Eczacı Şule Özmen’e ait “Bir şarkı söyle bana” isimli şiiri Hüzzam makâmında bestelemesiyle başlamış, 50 tanesi T.R.T. repertuarında olmak üzere toplam 80’den fazla bestesi bulunmaktadır.

Beste yarışmalarında beste ve güfte dalında 15’den fazla ödül almış, Üniversite öğrencilik yıllarında alaturka gazinolarında ses sanatçısı olarak çalışmış olan Yener Topaloğlu, evli ve bir çocuk babasıdır.
Kaynak: ankaramuzikokulu.com

Bir yanıt yazın

  • Post author:
  • Son değiştirilen gönderi:15 Mayıs 2024